Teatr to z pewnością miejsce wyjątkowe, do którego nie wypada przyjść w dresie czy jeansowych spodniach. Wprawdzie dzisiaj nie obowiązują już tak rygorystyczne zasady w zakresie wyboru stroju do teatru, jak kilkadziesiąt lat temu, ale warto wybrać na tę okazję stylizację elegancką i schludną. Czym powinien charakteryzować się damski strój do teatru?
Damski strój do teatru - zasady, którymi warto się kierować
Na przestrzeni ostatnich 100 lat sporo się zmieniło. Dawnej obowiązkowym kobiecym strojem do teatru była wieczorowa suknia. Trzeba było pamiętać także o eleganckiej biżuterii i butach na obcasie. Teatr był uważany za miejsce niezwykle elitarne, wyjątkowe, zarezerwowane jedynie dla wybranych. Dzisiaj na sztukę wybrać się może w zasadzie każdy. Zmieniło się więc i podejście do teatralnego dress code’u.
Dzisiaj nikogo w teatrze nie dziwią osoby ubrane w stylu smart casual. Są jednak takie miejsca, w których nadal obowiązują pewne sztywne zasady dotyczące ubioru. Na pewno spore znaczenie ma również wystawiana sztuka. Inna stylizacja sprawdzi się w Teatrze Dramatycznym, a inna w lokalnym domu kultury. Jednak i tak zawsze warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- damski strój do teatru musi być elegancki i schludny, chociaż wcale nie musi być to od razu wieczorowa suknia, zbyt wyzywające ubrania lepiej zostawić na inne okazje,
- krótkie sukienki i spódniczki nie są odpowiednim strojem do teatru, podobnie jak szorty,
- warto postawić na barwy ciemne, które są najbardziej eleganckie, sprawdzi się też biel, ale jaskrawe kolory na pewno nie są odpowiednie do teatru,
- odkryte ramiona należy przykryć np. cienkim szalem,
- do sukienki lub spódnicy założyć trzeba rajstopy lub pończochy i to niezależnie od aktualnej pory roku,
- spore znaczenie ma materiał, z którego wykonany jest damski strój do teatru, są pewne tkaniny, które prezentują się szczególnie elegancko np. jedwab, welur czy aksamit.
Na jaki damski strój do teatru warto się zdecydować?
Obecnie w teatrach nie są już na ogół wymagane wieczorowe stroje. Wyjątkiem są może uroczyste premiery. Wybierając stylizację do teatru, warto postawić na ubrania eleganckie, klasyczne i wygodne. Jaki damski strój do teatru sprawdzi się najlepiej, a z czego należy zrezygnować?
Na pewno zawsze dobrym wyborem jest tzw. mała czarna lub ołówkowa spódnica połączona z prostą koszulową bluzką. W takich stylizacjach wszystkie kobiety prezentują się doskonale. Zadbać dodatkowo należy o dopasowaną biżuterię i torebkę.
Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie, aby do teatru przyjść w spodniach. Do cygaretek czy spodni typu palazzo dobrać można koszula z kołnierzykiem lub jedwabna bluzka. Stylizacja powinna być raczej utrzymana w stonowanej kolorystyce. Intensywne barwy i krzykliwe neony na pewno nie są odpowiednie do teatru czy opery.
Rozważyć warto poza tym mniej oczywiste stylizacje do teatru np. damski kombinezon lub garnitur. Zestaw utrzymany powinien być w jednolitej kolorystyce - czarnej, granatowej, zielonej, bordowej czy beżowej. Latem dobrze sprawdzają się również pastele.
Damski strój do teatru - jak dopasować go do rodzaju spektaklu?
Nie da się ukryć, że spektakle teatralne bywają różne. Ich ranga nie jest zawsze taka sama. Zdarzają się przedstawienia, na które ubrać się można nieco swobodniej i takie, które wymagają bardzo eleganckiej oprawy.
Najbardziej formalny strój jest zawsze wymagany przy okazji premier. Wtedy u mężczyzn obowiązkowy jest garnitur, a w przypadku kobiet wieczorowa suknia. Poza tym można sobie pozwolić na nieco swobodnej nonszalancji. Panowie postawić mogą na eleganckie spodnie i casualową marynarkę w kratę. Kobiety zazwyczaj do teatru wybierają dla siebie monochromatyczne sukienki, ewentualnie spódnice lub spodnie w połączeniu z elegancką bluzką. Szpilki nie są obowiązkowe. Równie dobrze sprawdzą się wygodne mokasyny czy baleriny.
Na nieco większą swobodę pozwolić sobie można, wybierając się do teatru na komedię. Wtedy założenie kolorowej marynarki czy koszuli nie jest uważane za wpadkę.
Damski strój do teatru - co na pewno się nie sprawdzi?
Klasyczna elegancja - to określenie chyba najlepiej określa idealny damski strój do teatru. Cekiny, głębokie dekolty i spódniczki mini zdecydowanie lepiej zostawić sobie na inne okazje. Zbyt wyzywające kreacje czy dresy także nie są odpowiednie na teatralny spektakl. Na szczęście zdecydowana większość osób zdaje sobie z tego sprawę.